
Importheffingen houden Chinese auto’s niet tegen

Je zou denken dat stevige importheffingen een flinke rem zetten op de opmars van Chinese auto’s in Europa. Maar nee, Chinese merken zoals BYD en Lynk & Co groeien hier gewoon stevig door.
Marktaandeel
Volgens een onderzoek van KPMG, uitgevoerd in opdracht van BOVAG, zal het marktaandeel van Chinese auto’s in Europa verdubbelen van 4 procent in 2023 naar 10 procent in 2030. In Nederland gaat het nog harder: hier kan dat percentage zelfs oplopen tot bijna 19 procent.
Goedkoper en slimmer bouwen
Volgens het onderzoek is het succes van de Chinese merken in Europa te danken aan kostenvoordeel, een hoop flexibiliteit en een strategisch oog voor de Europese markt. Dankzij efficiënte productieprocessen en toegang tot goedkope grondstoffen weten Chinese merken elektrische auto’s tegen scherpe prijzen aan te bieden. Om de pijn van importheffingen toch iets te verzachten, overwegen ze een deel van de productie naar Europa te verhuizen. Zo openen steeds meer Chinese automakers – zoals BYD – een fabriek binnen de EU.
Groeimogelijkheden
Ook weten de Chinese volgens KPMG precies waar de groeimogelijkheden liggen. Waar ze eerst vooral mikten op luxe modellen, schakelen ze nu over naar betaalbare elektrische auto’s met een aantrekkelijke prijs-kwaliteitverhouding. Precies waar veel Europese kopers naar op zoek zijn.
Van online bestellen naar showroom
Chinese autofabrikanten kunnen zich dus snel aanpassen. Niet alleen als het om het product gaat, maar ook op de manier hoe ze die aan de man willen brengen. Eerst probeerden ze hun auto’s vooral online te verkopen, maar inmiddels maken ze steeds vaker gebruik van traditionele dealers.
Nog even wennen
Toch zijn er nog wat hordes te nemen. Leasemaatschappijen en verzekeraars zijn nog niet volledig overtuigd, vooral door onzekerheid over restwaarde en reparatiekosten. Europese dealers moeten bovendien wennen aan de Chinese manier van zakendoen. Maar volgens BOVAG kunnen dealers die met Chinese merken in zee gaan, zo een deel van het marktaandeelverlies van Europese fabrikanten compenseren.
Lees ook: Met deze vijf auto’s wordt het vaakst schade gereden