
Univé: bestuurders vertrouwen te veel op rijhulpsystemen, schade neemt toe

Moderne auto’s zitten vol rijhulpsystemen. Handig, want ze kunnen voorkomen dat je van de weg raakt als je even niet oplet. Maar zorgen ze écht voor meer veiligheid? Volgens verzekeraar Univé vertrouwen veel bestuurders té veel op deze systemen, waardoor ze juist meer onnodige risico’s nemen.
Rijhulpsystemen: schijnveiligheid?
Auto’s worden steeds slimmer dankzij verplichte systemen zoals noodremassistentie, rijstrookassistentie en parkeersensoren. Uit onderzoek van MarketResponse, in opdracht van Univé, blijkt dat ruim 70% van de Nederlandse automobilisten minimaal één van deze snufjes aan boord heeft. Maar bijna 1 op de 5 geeft toe hierdoor juist roekelozer te rijden. Denk aan de bestuurder die een broodje kroket achter het stuur eet, want adaptieve cruise control houdt de auto toch wel binnen de lijntjes op de snelweg.
Slimme systemen, maar niet foutloos
Bijna de helft van de respondenten uit het onderzoek gebruikt parkeersensoren en 42% heeft een achteruitrijcamera. Toch neemt het aantal parkeerschades niet af. Verzekeraars zien dat bestuurders zo vertrouwen op hun systemen dat ze vergeten zelf vergeten te spiegelen en daardoor alsnog schade rijden.
Duur grapje
Als gevolg dalen de verzekeringspremies dan ook niet sinds de invoering van rijhulpsystemen. Integendeel, ze kunnen wel eens gaan stijgen. Auto’s met veel technologie zijn vaak nieuwer, duurder en zwaarder. En als er schade is, lopen de kosten snel op. Een deuk in een gewone bumper is vervelend, maar een deuk in een bumper vol sensoren is een duur grapje.
Sneller schade claimen
Uit het onderzoek blijkt ook dat bestuurders van ‘domme’ auto’s kleine schades vaker laten zitten om hun no-claimkorting te behouden. Bij een auto vol rijhulpsystemen is dat anders: schadeclaims worden sneller ingediend, omdat reparaties duurder uitvallen.
Lees ook: ANWB rukte massaal uit voor wintersporters: 11.500 meldingen van autopech